Baza wiedzy dla Ciebie
sprawdź dokumenty, które przygotowaliśmy
wspólnie z naszymi specjalistami !
Wypowiedzenie obowiązkowego OC w 4 wariantach !
1.Podwójne ubezpieczenie OC pojazdu:
Jeżeli zapomniałeś o rezygnacji z OC u poprzedniego ubezpieczyciela, o czym zorientowałeś się po pewnym czasie lub kupiłeś auto już ubezpieczone, czego nie wziąłeś pod uwagę, to będzie miało miejsce tak zwane podwójne ubezpieczenie mienia. To sytuacja, w której do jednego pojazdu przypisane są dwie polisy OC, co nie powinno mieć miejsca. Jeżeli ta polisa, z której nie zrezygnowałeś, została przedłużona automatycznie, to możesz ją wypowiedzieć. Musisz jednak pamiętać, że taka sytuacja nie zwalnia cię z obowiązku opłacenia składki za okres, w którym ochrona była aktywna.
2.Kiedy możesz złożyć wypowiedzenie OC?
Konieczność wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC następuje między innymi w przypadku chęci zmiany ubezpieczyciela. Wynika to z faktu, że jeśli nie rozwiążesz polisy zawartej w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeń minimum 1 dzień przed końcem jej obowiązywania, to umowa zostanie automatycznie przedłużona. Warto zatem pamiętać o terminowym wypowiedzeniu OC, by uchronić się przed obowiązkiem opłacenia dodatkowych miesięcy ochrony.
3.Kupienie ubezpieczonego pojazdu – co robić?
Kolejną sytuacją, w której może dojść do rezygnacji z OC, jest wypowiedzenie nabywcy (osoby, która kupiła używany ubezpieczony samochód). W tym przypadku podstawą prawną jest art. 31 ustawy zgodnie z którym – jako kupujący – możesz zrezygnować z OC zbywcy (sprzedającego) w dowolnym momencie trwania okresu ochrony. Masz zatem dwie możliwości: albo korzystać z OC otrzymanego wraz z pojazdem albo je wypowiedzieć. W tym drugim przypadku musisz oczywiście niezwłocznie podpisać nową umowę ubezpieczenia OC.
4.Kupione przez internet ubezpieczenie pojazdu – co robić?
Możesz wypowiedzieć składając stosowne Oświadczenie podpisując i wysyłając do dystrybutora.
Oświadczam, że wypowiadam umowę ubezpieczenia z dniem (jeśli zawarłem umowę przez telefon lub Internet, to mam 30 dni od daty zawarcia umowy – Podstawa prawna: art. 33 ust. 8 ustawy*)
UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY
Planując zakup lub sprzedaż pojazdu warto przygotować się wcześniej i posiadać umowę kupna sprzedaży. Skorzystaj z wzoru dostępnego na naszej stronie i nie zapomnij powiadomić nas kiedy będzie kończyło się Tobie ubezpieczenie.
DOKUMENT INFORMACYJNY O DYTRYBUTORZE UBEZPIECZEŃ
INSPEKCJA POJAZDU PRZY ZAWIERANIU UMOWY AUTO CASCO
- Pojazd fabrycznie nowy lub kontynuacja ubezpieczenia w tym samym zakładzie ubezpieczeń .
Ubezpieczyciel nie będzie wymagał przeprowadzenia oględzin w razie ubezpieczenia pojazdu fabrycznie nowego zakupionego u dealera w Polsce, oraz w przypadku bezszkodowej kontynuacji polisy, ale tylko jeśli przedłużenie następuje przed końcem okresu obowiązywania dotychczasowej umowy.
- Pojazd używany i Zakład ubezpieczeń wymaga zrobienia dokumentacji zdjęciowej.
Skontroluj, czy cały pojazd mieści się w kadrze, widoczne są tablice rejestracyjne oraz naklejki hologramowe na przedniej szybie. Wykonaj 5 zdjęć zewnętrzne, które ukażą wyraźnie: lewy bok i przód pojazdu, lewy bok i tył pojazdu, prawy bok i przód pojazdu, prawy bok i tył pojazdu, szyby. Wykonaj zdjęcie numeru VIN (gdzie go znaleźć sprawdź w instrukcji obsługi lub w inetnecie wpisując markę, model i rocznik pojazdu).
Zrób zdjęcia i wyślij jeszcze tego samego dnia na adres kontakt@tobiker.pl.
- Pojazd używany i Zakład ubezpieczeń wymaga oględziny.
W przypadku gdy Zakład ubezpieczeń podejmie decyzję o potrzebnie wykonania oględzin pojazdu, skontaktuje się z Państwem i umówi się na oględziny. Brak z Państwa strony udostępnienia pojazdu do oględzin będzie mogło skutkować wypowiedzeniem ubezpieczenia przez zakład ubezpieczeń.